יסודות הבריאות

הרפואה המזרחית מאמינה בכוחות בלתי נדלים של הגוף האנושי בהגנה עצמית (המערכת החיסונית) ובשיקום עצמי (רגנרציה). המטרה הינה – לא להילחם במחלה אלא לחזק את הבריאות. לכן, ההתמקדות צריכה להיות בבריאות ולא בחולי.

אז מהו הבסיס לבריאות איתנה? אילו תנאים עלינו ליצור לטובת פעילות תקינה של הגוף?

הדגש צריך להיות על יסודות הבריאות הבאים:
+ עמוד השדרה
+ מערכת העצבים
+ מערכת הדם
+ אנרגיה
+ ניקיון פנימי (מרעלים ופסולת) וחיצוני
+ תזונה בריאה
+ נשימה נכונה

יסודות הבריאות הם כמו שורשים של עץ. אם השורשים חזקים ובריאים, גם מגדם יצמחו ענפים חדשים. לכן, כדי להיות בריא, צריך לשמור על יסודות הבריאות שלנו. שיקום השורשים, יעלים את המחלה מעצמה.

מערכת הדם – נהר החיים

בגוף האדם יש קרוב ל- 100 טריליון תאים חיים. בכל יום מיוצרים בגוף האדם מיליארדים של תאי דם אדומים, לבנים וטסיות שמחליפים תאים שהזדקנו ונהרסו.
לכל תא יש את הצרכים הבסיסיים להם הוא זקוק על מנת להתקיים ואת רוב הצרכים הללו התאים מקבלים מהדם. לכן, בריאות התאים בגוף והתחדשותם התקינה תלויה בין היתר באיכות הדם. זאת הסיבה שעוד מימי קדם, מכנים את הדם – "נהר החיים" ומחשיבים אותו לאחד מיסודות הבריאות החשובים בגוף שצריך לתחזק.
תפקידי הדם העיקריים:
• אספקת חומרים הדם הוא אמצעי הולכה. הוא מעביר חמצן מהריאות או הזימים ואת תוצרי מערכת העיכול אל התאים ומסלק מהתאים עודפי פחמן דו-חמצני וכל סוג פסולת אחרת. כמו כן הדם מוביל חומרי מזון לכל תאי הגוף, דרכו מובלים גם הורמונים ותאי דם לבנים.
• ויסות חום הגוףלדם תפקיד חשוב בשמירה על טמפרטורה קבועה של הגוף אצל בעלי חיים בעלי דם חם. טמפרטורת גוף האדם במצב רגיל צריכה לנוע סביב 37 מעלות. מרכז ויסות חום הגוף נמצא בהיפותלמוס – חלק מהמוח המוארך. מרכז זה רגיש מאוד לכל שינוי בטמפרטורת הדם שזורם דרכו, והוא משפיע על התהליכים שאחראים לספוג או לפלוט חום בהתאם לצורך.
• הגנת הגוף מחבלות או זיהומיםאת התפקיד הראשי בקיום תכונה זו בדם, משחקות כדוריות הדם הלבנות. הן מגיעות למקום הפציעה ומתמקמות סביבה. הכדוריות הללו מסוגלות להשמיד חיידקים על ידי האנזימים שבהן, ובכך הן מונעות התפשטות זיהום בתוך הגוף. כדוריות הדם הלבנות משתתפות גם בהשמדת רקמות מתות או פגועות.
כאמור, דם הוא נוזל הזורם בכלי הדם. זרימתו, המכונה מחזור הדם, מווסתת על ידי הלב. חלק ניכר מצרכי הגוף מתקבל באמצעות הדם אשר מספק לתאי הגוף חמצן וחומרי מזון ומסלק מהם פחמן דו-חמצני וחומרי פסולת נוספים לכיוון הריאות, הכליות ועוד, אשר מפרישים אותם אל מחוץ לגוף.
מחלות של מערכת הדם הן רבות. מעל ל- 80% מהאנשים המבוגרים הם בעלי דם כהה וסמיך, מה שמהווה […]

×  היי, אשמח לעזור לך...