"כשהגוף סובל ממחלות רבות, המחלה היא אחת – עמוד השדרה" (היפוקרטיס, אבי הרפואה).

אחד מתפקידיו העיקריים של עמוד השדרה הוא להגן על חוט השדרה, אך בעיות מסוימות עלולות להפעיל עליו לחץ ולשבש את תפקודו. בעיות מסוג זה יכולות להיות: הנמכת גובה הדיסק הבין חולייתי/ בלט דיסק/ פריצת דיסק/ צמיחת אוסטאופיטים/ הצטברות מלחים בנקבים הבין חולייתיים/ התכווצות שרירים בין חולייתיים ומחלות אחרות של עמוד השדרה.

בעיות אלו עלולות להביא למעיכת שורשי עצבים היוצאים מחוט השדרה לאיברים והמערכות השונות של הגוף. כך מתעוותים האותות החשמליים שמגיעים למוח, שאמורים להעביר עימם מידע על מצב האיברים. המוח מקבל מידע חלקי או שגוי ובהתאם לכך מקבל החלטות שגויות שגם הן עוברות עיוות נוסף בעת ההעברה חזרה מהמוח אל האיברים. כתוצאה מכך, האיברים מתפקדים בצורה לא תקינה שאינה תואמת את מצב הגוף. נוצר מצב של "טלפון שבור", גוף האדם מאבד איזון ומתפתחות מחלות שונות.

לרוב, הרפואה הקונבנציונאלית אינה מטפלת בשורש הבעיה אלא מתמקדת בשיכוך התסמינים שלה. לכן מטופלים רבים אינם זוכים לקבל טיפול שאכן יהיה יעיל לפתרון הבעיה שלהם. למשל, מחלות שמקורן בעמוד השדרה לא ניתן לרפא באמצעות נטילת תרופות אלא רק באמצעות טיפול בעמוד השדרה עצמו והשבתו למצבו הטבעי התקין.

 

meugal

 

להלן מספר דוגמאות הממחישות את הקשר בין עמוד השדרה לבריאות האדם או ליתר דיוק, כיצד פגיעות באזורים שונים בעמוד השדרה מובילות להתפתחות סוגים שונים של בעיות בריאותיות:

 

עמוד שדרה צווארי

כאבי ראש הנמשכים לאורך תקופה מסוימת עלולים להיות תוצאה של מעיכת עצב בחוליית הצוואר הראשונה (C1) ולהיעלם אחרי מספר טיפולים המתמקדים בשיקום אזור הצוואר של עמוד השדרה ובהסרת הלחץ מקצוות עצבים באזור זה.

היחלשות הראייה עלולה להיות תוצאה של מעיכת עצב בחוליית הצוואר השנייה (C2), ובמקרה כזה עדשות או משקפיים יהוו פתרון חלקי לבעיה.

מייסד בית הספר הראשון באירופה לכירופרקטיקה, ד"ר ד. פלמר, ריפא משרת חירש ואילם בשנת 1895. ד"ר פלמר גילה כי אובדן כושר השמיעה והדיבור קרה עוד בנעוריו בעת שהרים דלת ברזל כבדה. בעקבות כך הוא שם לב שמיקום החוליות באזור הצוואר של המשרת אינו תקין. ד"ר פלמר העביר טיפול כירופרקטי לאזור הבעייתי בצווארו של המשרת (החזיר את החוליה למקום) וכך חזרו אליו כושר הדיבור והשמיעה.

בדומה לכך, הפעילות התקינה של איברים רבים נוספים תלויה באזור הצוואר בעמוד השדרה. שיקום השרירים ועמוד השדרה באזור זה עשוי להוביל לשיפור משמעותי ופתרון של בעיות שהתפתחו בעקבות עומס יתר על קצוות עצבים באזור. תיאור פרטני של תסמינים ומצבים פתולוגיים שעלולים להתפתח בעקבות בעיות בעמוד השדרה הצווארי מובא בטבלה מטה. בעזרת מידע זה, תוכלו למקד בצורה מדויקת יותר את הטיפול במיטת העיסוי של וייטל ראיס בהתאם לצרכים שלכם.

 

table-1

 

עמוד שדרה חזי

מעיכת עצבים באזור החזה, מתבטאת פחות ככאבים בעמוד השדרה ויותר ככאבי לב, כאבים מתחת לשכמות או כאבים חדים בבית החזה. זו "העורמה" של בעיות גב באזור בית החזה.

לדעת קרדיולוגים, כ- 70% מכאבי הלב והפרעות קצב הלב נובעים כתוצאה ממעיכה של קצוות עצבים בחוליה השנייה של אזור החזה (T2). עם זאת, למרות הכאב, הלב עשוי להיות בריא לחלוטין. עם הזמן, אם לא יוסר הלחץ מהעצבים, עלול להיגרם נזק גם ללב עצמו.

מחלות בדרכי הנשימה שהפכו לכרוניות עלולות להיות תוצאה של מעיכת עצבים בחוליה השלישית של אזור החזה (T3). זו הסיבה העיקרית למחלות מסוג זה.

מעיכת עצבים באזור החזה גורמת בין היתר לשיבוש בפעילותם התקינה של איברים פנימיים. במידה ולא יוסר הלחץ מהעצבים, עלולות להופיע מחלות חדשות. כך נוצר "אוסף" מחלות. מצב זה מסביר את אמרתו של היפוקרטיס: "כשהגוף סובל ממחלות רבות, המחלה היא אחת – עמוד השדרה".

תיאור פרטני של תסמינים ומצבים פתולוגיים שעלולים להתפתח בעקבות בעיות בעמוד השדרה החזי מובא בטבלה מטה.

 

table-2

 

עמוד שדרה מותני

אזור הגב התחתון סופג את מירב הלחצים, לכן בדרך כלל מתפתחות באזור זה בעיות גב רבות (כמו אוסטיאוכונדרוזיס למשל). מעיכת עצבים באזור זה גורמת לרוב לכאבי ברכיים וכאבי רגליים המלווים בתחושות נימול/ עקצוץ. כמו כן, יכולה לגרום לשיבוש בפעילותם של איברים פנימיים ולבעיות במערכות פנימיות חשובות כמו הפרעות בשלפוחית השתן, שיבושים בפעילות איברי המין, הופעת בקעים מפשעתיים, עצירויות, מחלות כלי דם ברגליים ועוד.

באמצעות מיטת העיסוי של וייטל ראייס, ניתן להסיר את העומס המצטבר על עמוד השדרה ובדרך זו לעזור לגוף לשקם את עצמו ולהיפטר משורש הבעיה ולא רק מתסמיניה.

תיאור פרטני של תסמינים ומצבים פתולוגיים שעלולים להתפתח בעקבות בעיות בעמוד השדרה המותני מובא בטבלה מטה.

 

table-3

 

עצם העצה

עצם העצה מורכבת מ- 5 חוליות (S1-S5) שמתחברות לעצם אחת בגיל ההתבגרות. עצם העצה נראית בצורת משולש. מדובר בעצם מסיבית, מאחר והיא לוקחת על עצמה את כובד כל הגוף. למרות שאין בעצם העצה דיסקים בין חולייתיים, יוצאים ממנה 5 זוגות של שורשי עצבים.

תיאור פרטני של תסמינים ומצבים פתולוגיים שעלולים להתפתח בעקבות בעיות באזור עצם העצה מובא בטבלה מטה.

 

table-4

 

עצם הזנב
לעצם הזנב ישנו תפקיד בחלוקת הלחצים הפיזיים על המבנה האנטומי של האגן. העצם משמשת נקודת תמיכה חשובה. ממנה יוצא זוג אחד של שורשי עצבים.

תיאור פרטני של תסמינים ומצבים פתולוגיים שעלולים להתפתח בעקבות בעיות באזור עצם הזנב מובא בטבלה מטה.

 

table-5

 

מיטות העיסוי של וייטל ראיס מעניקות טיפול כירופרקטי ייחודי באמצעות מנגנוני עיסוי העשויים מאבני ג'ייד (נפריט) חמות, שנעים באופן אוטומטי בהתאם לעיקולים הפיזיולוגיים של עמוד השדרה. טיפול מהסוג הזה תורם ל:

  • יישור עמוד השדרה והגמשתו
  • חיזוק והגמשת שרירי הגב
  • מתיחת עמוד השדרה למניעת לחץ על הדיסקים הבין-חולייתיים
  • שחרור שק העצבים מעומסים ולחצים

בואו ליהנות מטיפול מיוחד לעמוד השדרה שיביא גם לאיזון ותפקוד נכון יותר של הגוף כולו.